Odkrywanie skarbów dziedzictwa Czerniowców

Celem projektu jest upowszechnienie w zachodniej Ukrainie metodyki tworzenia questów jako atrakcyjnego sposobu edukacji regionalnej i promocji turystycznej lokalnego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, a także promocja dziedzictwa kulturowego Czerniowców wśród Ukraińców i Polaków poprzez dostarczenie im ciekawej oferty „odkrywania skarbów” w postaci questów.

Lider projektu: Fundacja Mapa Pasji
Partner: Bukowińskie Centrum Rekonstrukcji i Rozwoju, Ukraina
Źródło finansowania: Program RITA - Przemiany w regionie finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji
Wartość dofinansowania: 39 976 PLN
Okres realizacji: I - IX 2018

Opis projektu:

Czerniowce są miastem o ogromnie bogatym dziedzictwie kulturowym, gdzie krzyżują się wielowiekowe wpływy ukraińskie, polskie, rumuńskie, żydowskie, tureckie, rosyjskie i niemieckie. W ramach projektu „Odkrywanie skarbów dziedzictwa Czerniowców” wspólnie z mieszkańcami zostaną stworzone 3 questy – nieznakowane trasy, którymi wędruje się, czytając wierszowane instrukcje i rozwiązując zagadki prowadzące do skarbu – ukrytej pieczęci. Questy to doskonała, sprawdzona przez wiele lat m.in. w Polsce metoda interpretacji i upowszechniania miejscowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, która przyczynia się z jednej strony do zachowania i ochrony miejscowego dziedzictwa, a z drugiej – do rozwoju turystyki opartej na aktywnym odkrywaniu miejsc. W ramach projektu odbędą się warsztaty z mieszkańcami, podczas których powstaną questy, zostaną one wspólnie dopracowane, a następnie wydane w formie ulotek w ukraińskiej i polskiej wersji językowej. Questy będą upowszechniane wśród mieszkańców Czerniowców jako doskonała metoda odkrywania dziedzictwa własnego miasta, wśród turystów przybywających do miasta oraz wśród innych ukraińskich instytucji i organizacji zainteresowanych rozwijaniem questingu na swoim terenie.

Aktualności związane z projektem: zobacz tutaj

 

Questy powstałe w ramach projektu są dostępne tutaj:

RITA logo male