Konferencja on-line "Przestrzeń dla seniorów 3.0" 14-16.12.2020
Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej konferencji on-line, podczas której opowiemy i podyskutujemy, jak: tworzyć gminne rady seniorów, diagnozować potrzeby seniorów, tworzyć polityki senioralne, wdrażać inicjatywy na rzecz seniorów, projektować dobre przestrzenie publiczne wspólnie z seniorami. Będzie także część artystyczna i warsztatowa. Konferencja jest podsumowaniem projektu Fundacji Mapa Pasji pt. "Przestrzeń dla seniorów 3.0".
Seminarium: "Poznaj Górala spoza Podhala" (Kraków, 11.09.2020)
W imieniu Fundacji Mapa Pasji i pozostałych partnerów projektu pt. „Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski” serdecznie zapraszamy na seminarium z cyklu „Poznaj Górala spoza Podhala. Część 5: Skarby Górali – nowoczesna oferta turystyczno-edukacyjna”, które odbędzie się 11 września br. w auli Uniwersytetu Papieskiego przy ul. Bernardyńskiej 3 w Krakowie.
Za nami kolejna seria warsztatów z seniorami
Za nami kolejna seria warsztatów z seniorami w ramach projektu "Przestrzeń dla seniorów 3.0".
Wiadomości z projektu "All for Inclusion"
Jesteśmy partnerem międzynarodowego projektu pt. "All for Inclusion". Prezentujemy newsletter, w którym można znaleźć garść aktualności z realizowanego przez nas projektu. Zapraszamy do lektury!
Intensywny lipiec - pracowaliśmy z seniorami już w ośmiu gminach!
W ramach projektu "Przestrzeń dla seniorów 3.0", na obszarze trzech województw prowadziliśmy w lipcu cały szereg działań służących realizacji różnych nakreślonych w projekcie celów.
2 lipca w gminie Kozłów, 7 lipca w gminie Wąwolnica, a także dwa dni później w Krynicy-Zdroju pomagaliśmy w postawieniu diagnozy potrzeb seniorów, której efektem będzie stworzenie polityki senioralnej w tych miejscowościach. 3 lipca w Miechowie przygotowywaliśmy się do wdrażania wybranych aspektów uchwalonej już polityki senioralnej. 2 lipca w Michałowicach, 7 lipca w Wojciechowie i 8 lipca Nałęczowie badaliśmy lokalną przestrzeń publiczną i dyskutowaliśmy, jak przekształcić ją z myślą o potrzebach seniorów. 15 lipca w Kłobucku uczestniczyliśmy we podstawowym etapie rozwoju przestrzeni dla seniorów, a mianowicie w tworzeniu gminnej rady seniorów. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich obywatelską aktywność i twórcze uczestnictwo.
To jest bardzo aktywny lipiec dla Fundacji - w rozpoczętym tygodniu czekają nas kolejne prace, o którym niebawem napiszemy!
Rozpoczęliśmy cykl warsztatów dla przyjaznej przestrzeni! (19-24.06)
W dniach 19 czerwca w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce oraz 24 czerwca w Rożnowie w gminie Gródek nad Dunajcem odbyły się warsztaty zorganizowane przez naszą Fundację w ramach projektu Przestrzeń dla seniorów 3.0, a służące poprawie jakości lokalnej architektury otaczajacej seniorów.
Newsletter nr 1 projektu pt. "Edukacja medialna dla rodziców"
Zapraszamy do lektury pierwszego numeru newslettera projektu pt. "Edukacja medialna dla rodziców" (Media literacy for parents), w ramach którego wspólnie z partnerami z 5 europejskich krajów przygotowujemy program warsztatów podnoszących kompetencje medialne rodziców.
Rozpoczynamy projekt "Jurajskie wyprawy odkrywców"
Rozpoczynamy realizację nowego projektu pt. "Jurajskie wyprawy odkrywców", w ramach którego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej udostępnimy w tym roku 18 nowych lub zaktualizowanych questów.
Poznaj Górala przez webinara!
O tańcach, muzyce, zwyczajach czy rękodziele małopolskich Górali spod Babiej Góry, znad Popradu czy z Orawy dowiedzieć się będzie można dzięki cyklowi 15 spotkań on-line. Najbliższa transmisja on-line już 18 czerwca.
"Przestrzeń dla seniorów 3.0"
W drugiej połowie maja Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało wyniki Edycji 2020 Otwartego Konkursu Ofert w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Nasza fundacja otrzymała środki na realizację kolejnego projektu.
Pierwszy quest wirtualny
Pierwszy w Polsce quest wirtualny stworzyliśmy, czyniąc użytek z Google Street View oraz wieloletniego doświadczenia w pisaniu edukacyjnych gier terenowych z zastosowaniem metodyki Valley Quest.
Za nami drugie seminarium "Poznaj Górala spoza Podhala" (Łącko, 29.02.2020)
Za nami drugie z cyklu seminariów pod wspólnym hasłem "Poznaj Górala spoza Podhala", które odbyło się w Łącku 29 lutego br. Tym razem tematem przewodnim naszych dyskusji był "Folkowy marketing, czyli promocja południowej Małopolski przez twórczość ludową i produkt regionalny". Organizatorem wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury w Łącku.
Seminarium "Poznaj Górala spoza Podhala" - część druga w sobotę w Łącku!
W Łącku odbędzie się drugie seminarium z cyklu "Poznaj górala spoza Podhala", zatytułowane "Folkowy marketing, czyli promocja południowej Małopolski przez twórczość ludową i produkt regionalny".
Spotkanie projektu Skarby Górali w Toporzysku, 4.02.2020
W Toporzysku k. Jordanowa odbyło się we wtorek 4 lutego br. kolejne (przedostatnie już) spotkanie partnerów projektu pt. "Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski" (w skrócie Skarby Górali).
Ankieta dla rodziców nt. kompetencji medialnych
Seminarium "Poznaj Górala spoza Podhala" - część pierwsza już w sobotę!
Przed nami pierwsze seminarium podsumowujące efekty dotychczasowej pracy nad projektem „Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski”. Oprócz gospodarzy, Górali Nadpopradzkich, w wydarzeniu uczestniczyć będą przedstawiciele Górali Babiogórskich, Łąckich, Spiskich oraz Zagórzańskich.
Konferencja "Przestrzeń dla seniorów 2.0" (11-12.12.2019)
Serdecznie zapraszamy na ogólnopolską konferencję pt. „Przestrzeń dla seniorów 2.0”, która jest podsumowaniem projektu o tym samym tytule, realizowanego przez naszą Fundację w 2019 roku.
Wizyta studialna seniorów na Lebelszczyźnie (6-8.11.2019)
Przez 3 dni (6-8.11.2019) seniorzy z Małopolski poznawali doświadczenia i działania swoich kolegów i koleżanek z Nałęczowa, Wojciechowa i Wąwolnicy.
Konkurs: Scenariusze lekcji historii na questach
Zapraszamy nauczycieli i pracowników innych instytucji edukacyjnych do przygotowania scenariuszy lekcji historii opartych na wyprawach z młodzieżą na questy historyczne w całej Polsce.
Praca z seniorami wre!
Intensywnie pracujemy z seniorami w projekcie "Przestrzeń dla seniorów 2.0"
Spotkanie partnerów projektu "Skarby Górali" (Niedzica, 28.10.2019)
W Niedzicy odbyło się spotkanie partnerów projektu pt. "Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski". Dyskutowaliśmy na temat bieżących spraw związanych z projektem oraz na temat upowszechnienia jego rezultatów.
Ogólnopolska konferencja nt. Questów - Wypraw Odkrywców (Kraków, 22-23.11.2019)
W imieniu Fundacji Mapa Pasji i Fundacji Calamita zapraszamy na ogólnopolską konferencję pt. "Questy - Wyprawy Odkrywców - nowoczesna edukacja i promocja regionów w praktyce", która odbędzie się w Hotelu Sympozjum w Krakowie w dniach 22-23.11.2019.
Projektujemy z seniorami przyjazne miejsca! (Kozłów, 2.10.2019)
Projektujemy z seniorami przestrzenie dla seniorów i nie tylko! Tym razem w Kozłowie - wspólnie z grupą seniorów i dyrekcją Gminnego Ośrodka Kultury, przy pomocy architekt Dagmary Turskiej-Janeczek zastanawialiśmy się, jak ożywić przestrzeń wokół GOKu. Warsztaty odbyły się 2 października br.
Druga grupa młodzieży nagrodzona! (Zawoja, 29.09.2019)
Młodzież z regionu Górali Babiogórskich, Orawskich, Kliszczaków i Zagórzan odebrała nagrody za najlepsze prace dziennikarskie i fotograficzno-filmowe 29 września br. podczas Babiogórskiej Jesieni w Zawoi.
Uruchomiliśmy 36 questów w Dolinie Grabi!
Zakończyliśmy pracę nad aktualizacją 26 i stworzeniem 10 nowych questów na terenie LGD Dolina rzeki Grabi (9 gmin w województwie łódzkim, z centrum w Łasku).
Najlepsi zostali nagrodzeni! (Łącko, 1.09.2019)
1 września podczas Święta Owocobrania w Łącku wręczyliśmy nagrody i wyróżnienia w II konkursie na prace dziennikarskie i fotograficzno-filmowe wolontariuszy młodzieżowych z subregionu wschodniego działających w projekcie "Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski".
Trwa obóz etnograficzny u Kliszczaków i Zagórzan (5-11.08.2019)
Wczoraj rozpoczęliśmy obóz etnograficzny, podczas którego prowadzone będą badania niematerialnego dziedzictwa kulturowego Kliszczaków i Zagórzan.
Wizyta studyjna seniorów Miechowie (24-26.07.2019)
Działo się! Seniorzy z Wojciechowa, Wąwolnicy, Nałęczowa i Miedźna przez 3 dni poznawali doświadczenia Rady Seniorów w Miechowie oraz działania samorządu na rzecz osób starszych.
Powstają trzy rady seniorów na Lubelszczyźnie
W gminach Wąwolnica, Wojciechów i Nałęczów odbyła się druga seria warsztatów przygotowujących powołanie gminnych rad seniorów. Warsztaty odbyły się w dniach 15-16 lipca br. w ramach projektu "Przestrzeń dla seniorów 2.0".
Znamy laureatów konkursu dziennikarskiego i fotograficzno-filmowego!
Uwaga, uwaga! Jury konkursowe przyznało następujące nagrody i wyróżnienia w II konkursie na prace dziennikarskie i fotograficzno-filmowe wolontariuszy młodzieżowych działających w projekcie "Odkrywanie skrabów dziedzictwa południowej Małopolski":
Obradowaliśmy...
Za nami dwa ważne robocze spotkania w ramach projektu "Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski": spotkanie partnerów projektu 27 czerwca br. w Rabce-Zdroju i spotkanie jury konkursu dziennikarskiego i foto-video dla młodzieży (2 lipca br. w Krakowie).
Kolejne warsztaty z seniorami w Miedźnie i Babicach
Seniorzy z Babic spotkali się, żeby przygotować się do diagnozy środowiska lokalnego, a seniorzy z Miedźna - aby kontynuować pracę nad statutem gminnej rady seniorów.
Odbyły się ostatnie warsztaty foto-video (15-16.06.2019)
W Toporzysku odbyły się ostatnie już warsztaty dla wolontariuszy młodzieżowych z sekcji foto-video (subregion zachodni) w ramach projektu "Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski".
Wizyta studyjna seniorów Kętach (10-12.06.2019)
Seniorzy z Zawoi, Krynicy-Zdroju i Jordanowa odwiedzili Kęty, by poznać doświadczenia tamtejszej Miejskiej Rady Seniorów. Wizyta odbyła się w dniach 10-12 czerwca br.
Filmy i fotoreportaże z subregionu wschodniego już niemal gotowe!
Wolontariusze młodzieżowi z południowo-wschodniej Małopolski zaprezentowali wstępne wersje swoich filmów i fotoreportaży podczas warsztatów podsumowujących. Spotkanie odbyło się w Toporzysku k. Jordanowa w dniach 8-9 czerwca br. Cennych rad udzielił uczestnikom Jan Domicz z Akademii Fotografii, prowadzący pierwszy dzień warsztatów.
Seniorzy analizują przestrzenie publiczne
Zakończyliśmy pierwszą serię warsztatów na temat dostępności przestrzeni publicznych dla seniorów. W ostatnich tygodniach warsztaty odbyły się w gminach Miedźno (27 maja), Kozłów (29 maja), Kęty (5 czerwca) i Krynica-Zdrój (6 czerwca).
Młodzi dziennikarze wzięli udział w ostatnich warsztatach (25-26.05.2019)
Co to jest ser klagany? Kim byli żelorze? Dlaczego w wigilię Bożego Narodzenia trzeba było biec do siekiery? Który z poetów napisał swój pierwszy wiersz na worku po cemencie? Tego i wielu innych rzeczy mogli się dowiedzieć uczestnicy warsztatów dziennikarskich z subregionu wschodniego, czytając nawzajem swoje teksty nt. miejscowego dziedztcwa niematerialnego.
Za nami 11 warsztatów z seniorami z 3 województw!
Praca z seniorami ruszyła pełną parą! Odbyło się już 11 warsztatów w ramach projektu pt. "Przestrzeń dla seniorów 2.0"
Warsztaty dziennikarskie dla młodzieży z subregionu zachodniego (11-12.05.2019)
Młodzi dziennikarze z regionu Górali Orawskich, Babiogórskich, Zagórzan i Kliszczaków wzięli udział w ostatnich warsztatach w ramach projektu "Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski". Warsztaty poprowadził Leszek Rafalski, dziennikarz i pracownik UJ.
Powstają questy w Chorzowie i w Chrzanowie
Sezon wakacyjny się zbliża, więc intensywnie pracujemy nad nowymi questami. Ostatnio odbyły się warsztaty tworzenia questów w Chorzowie i w Chrzanowie z udziałem miejscowej młodzieży. Questy powstają w ramach projektu "Wyprawy Odkrywców w poszukiwaniu historii".
Konkurs: Wielcy Odkrywcy Skarbów 2019
Zapraszamy do udziału w konkursie pt. "Wielcy Odkrywcy Skarbów 2019"! W konkursie zostaną nagrodzeni najbardziej aktywni poszukiwacze skarbów, którzy ukończyli największą liczbę questów w sezonie wiosenno-letnim. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody :)
Powstają kolejne góralskie questy!
Już niedługo będzie można szukać korali dla dziewczyny górala Jaśka, odkrywając z nim Skarby Górali Zagórzańskich w różnych miejscowościach.
Rozpoczynamy nowy projekt z seniorami!
Miło nam poinformować, że nasza Fundacja otrzymała dofinansowanie na realizację projektu "Przestrzeń dla seniorów 2.0", w ramach programu ASOS, edycja 2019. Projekt jest kontynuacją zeszłorocznych działań, które cieszyły się dużym zainteresowaniem seniorów z Małopolski. W tym roku będziemy działać aż w 15 gminach na terenie 3 województw: małopolskiego, lubelskiego i śląskiego!
Warsztaty tworzenia questu w Warcie
"Mieścina Warta miłości" - taki quest już wkrótce pojawi się na stronie www.questy.com.pl.
Trwają prace nad nowymi questami o dziedzictwie małopolskich górali
Powstają nowe questy na temat dziedzictwa kulturowego małopolskich górali - tym razem mowa o Góralach Babiogórskich (quest w Makowie Podhalańskim) i Nadpopradzkich (quest w Rytrze).
Powstają kolejne questy historyczne!
Tym razem quest historyczny powstaje w Miechowie, gdzie będzie prowadził śladami Bitwy Miechowskiej - starcia Powstańców Styczniowych z Moskalami, które miało miejsce w 1863 roku.
Drugie warsztaty sekcji foto-video z subregionu zachodniego (2-3.02.2019)
Za nami ostatnie warsztaty przygotowawcze dla sekcji foto-video z subregionu zachodniego. Kręciliśmy filmy (powstał nawet jeden horror...!), rozmawialiśmy o pracach konkursowych i technikach fotografii.
Warsztaty młodzieży nt. tworzenia reportaży (4-5.01.2019)
Młodzież z subregionu zachodniego pracowała nad swoimi reportażami w zeszły weekend (4-5.01.2019). Warsztaty odbyły się w ramach projektu "Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski"
Spotkanie partnerów projektu (Piwniczna, 19.12.2018)
Jeszcze przed Bożym Narodzeniem w Piwnicznej-Zdroju odbyło się spotkanie zespołu projektu "Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski".
Konferencja pt. "Przestrzeń dla seniorów" (Kraków, 10-11.12.2018)
Dwa dni debaty, warsztatów, wymiany doświadczeń, dyskusji, questowania, przeżyć artystycznych i wzajemnych inspiracji seniorów z 8 województw, którzy wzięli udział w konferencji pt. "Przestrzeń dla seniorów".
Warsztaty młodzieży nt. tworzenia reportaży (8-9.12.2018)
Za nami kolejne warsztaty z młodzieżą z subregionu wschodniego - tym razem tematem zajęć był reportaż.
Warsztaty filmowe dla subregionu wschodniego (1-2.12.2018)
Tym razem pracowaliśmy nad filmami z młodzieżą od Górali Białych, Pienińskich, Spiskich i Nadpopradzkich. Pomysłów nie brakowało!
Warsztaty dot. przestrzeni publicznych w Zabierzowie i Jordanowie (26-27.11.2018)
Za nami wszystkie już warsztaty z seniorami, którzy chcą poprawiać przestrzenie publiczne wokół siebie. W tym tygodniu pracowaliśmy z seniorami z Zabierzowa (26.11.2018) i Jordanowa (27.11.2018).
Za nami warsztaty sekcji foto-video (Toporzysko 17-18.11.2018)
Ostatnia już grupa młodzieży rozpoczęła swoje przygotowania do pracy w projekcie "Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski".
Zapraszamy na konferencję pt. "Przestrzeń dla seniorów" (Kraków, 10-11.12.2018)
Serdecznie zapraszamy seniorow, przedstawicieli samorządów i organizacji pozarządowych wspierających seniorów na ogólnopolską konferencję pt. "Przestrzeń dla seniorów", która odbędzie się w Krakowie w dniach 10-11 grudnia br.
Kolejna grupa młodzieży gotowa do wywiadów!
Młodzież z subregionu zachodniego (Kliszczacy, Zagórzanie, Orawianie i Babiogórcy) przygotowywała się do prowadzenia wywiadów podczas swoich pierwszych warsztatów w Toporzysku (9-10.11.2018)
Z questami na 100-lecie niepodległości!
100-lecie niepodległości Polski uczciliśmy w aktywny i ciekawy sposób zgłębiając historię Szarych Szeregów i wędrując ścieżkami Józefa Piłsudskiego w Krakowie.
Precz z krawężnikami! Warsztaty nt. przestrzeni publicznych z seniorami
Pracujemy z seniorami nad poprawą przestrzeni publicznych i ich dostosowaniem do potrzeb osób, które mają ograniczenia w poruszaniu się.
Szukaj skarbów na questach w 100-lecie niepodległości w Krakowie
Uczcij Święto Niepodległości, odkrywając historię Polski i Krakowa! 11 listopada zapraszamy wszystkich chętnych dwa questy historyczne (gry edukacyjne) po Krakowie – można wędrować śladami Józefa Piłsudskiego lub krakowskich Szarych Szeregów.
Zapraszamy szkoły do tworzenia questów historycznych! Zgłoszenia do 5.11.2018
Do końca przyszłego roku stworzymy questy historyczne w 12 szkołach z 6 województw. Szkoło, zgłoś się do udziału w projekcie pt. "Wyprawy Odkrywców w poszukiwaniu historii"
Wizyta młodzieży w redakcji Gazety Krakowskiej (15.10.2018)
Laureaci konkursu dziennikarskiego na prace o dziedzictwie niematerialnym swojego regionu gościli w redakcji Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego w Krakowie.
Warsztaty sekcji dziennikarskiej z subregionu wschodniego (13-14.10.2018)
Młodzież ze wschodu (Górale Pienińscy, Spiscy, Biali i Nadpopradzcy) spotkała się na pierwszych warsztatach dziennikarskich w roku szkolnym 2018/2019.
Warsztaty sekcji foto-video z subregionu wschodniego (6-7.10.2018)
W weekend 6-7 października odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym warsztaty dla sekcji fotograficzno-filmowej z subregionu wschodniego (czyli od Górali Białych, Nadpopradzkich, Spiskich i Pienińskich).
Warsztaty nt. odkrywania dziedzictwa w subregionie wschodnim za nami
U Górali Spiskich (Łapsze Wyżne, 7-8.09.2018), Nadpopradzkich (Piwniczna-Zdrój, 24-25.09.2018), Pienińskich (Krościenko n. Dunajcem, 27-28.09.2018) i Białych (Łącko, 1-2.10.2018) odbyły się warsztaty dotyczące odkrywania dziedzictwa z udziałem tegorocznej ekipy wolontariuszy młodzieżowych i osób zainteresowanych miejscowymi tradycjami, kulturą i historią.
Za nami seminarium o questach dla szkół (Kraków, 29.09.2018)
W sobotę 29 września odbyło się seminarium nt. programu Questy - Wyprawy Odkrywców dla nauczycieli z 6 województw Polski południowo-wschodniej. Prezentowaliśmy questy, dyskutowaliśmy, a na koniec przeszliśmy wspólnie trasą questu o Józefie Piłsudskim w Krakowie.
Rozdaliśmy nagrody drugiej grupie wolontariuszy projektu "Skarby Górali"
30 września br. podczas Babiogórskiej Jesieni w Zawoi odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla wolontariuszy młodzieżowych z subregionu zachodniego (od Kliszczaków, Orawian, Babiogórców i Zagórzan), którzy w zeszłym roku tak ciężko pracowali nad dokumentowaniem niematerialnego dziedzictwa kulturowego swoich regionów.
Podsumowaliśmy projekt questowy w Czerniowcach
W dniach 19-20 września br. podsumowaliśmy projekt questowy w ukraińskich Czerniowcach. Spotkaliśmy się z twórcami naszych trzech polsko-ukraińskich questów, odbyła się konferencja prasowa i wizyta w punktach informacji turystycznej oraz restauracjach, w których questy są dostępne.
Seminarium informacyjne dot. QUESTÓW - Wypraw Odkrywców (Kraków, 29.09.2018)
Fundacja Mapa Pasji realizuje projekt pt. „Wyprawy Odkrywców w poszukiwaniu historii”, którego celem jest popularyzacja QUESTÓW jako atrakcyjnej i nowoczesnej metody edukacji historycznej młodzieży.
Za nami ostatnia wizyta badawcza seniorów w Jordanowie (3-4.09.2018)
Tym razem seniorzy z Miechowa i Zawoi gościli w Jordanowie, w ramach projektu "Przestrzeń dla seniorów".
Nagrody konkursowe dla wolontariuszy z subregionu wschodniego rozdane!
2 września podczas pięknego Święto Owocobrania u Górali Białych w Łącku zostały rozdane nagrody dla wolontariuszy młodzieżowych ze wschodniej części projektu (Górale Biali, Nadpopradzcy, Spiscy i Pienińscy).
W Bogdanówce odbyła się doroczna kliszczacka TUKA
Kliszczacy już po raz 14-sty spotkali się na Tuce - tradycyjnych kliszczackich wykopkach, które - jak co roku - zorganizował Andrzej Słonina w Ekomuzeum Bogdanówka, przy wsparciu Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Tokarni. Było barwnie, wesoło i tradycyjnie!
Seniorzy u seniorów w gminie Tokarnia (23-24.08.2018)
Seniorzy z gminy Łącko i Zabierzów odwiedzili seniorów z gminy Tokarnia, w ramach projektu "Przestrzeń dla seniorów".
Kolejne badania etnograficzne zostały przeprowadzone w Pieninach i na Spiszu
20.08.2018 w Nowej Białej zakończył się drugi tygodniowy obóz badawczy, w ramach którego zespół etnografów i studentów-wolontariuszy prowadził badania etnograficzne nt. dziedzictwa niematerialnego Górali Pienińskich i Spiskich.
Uczcij rocznicę Powstania Warszawskiego z questem o Szarych Szeregach
Powstanie Warszawskie możesz uczcić także w Krakowie, poznając historię krakowskich Szarych Szeregów. Zapraszamy na trasę questu pt. "Czuwaj! 1939-1945".
Etnografowie przeprowadzili badania u Górali Babiogórskich i Orawskich
W dniach 23-30 lipca br. odbył się etnograficzny obóz badawczy w Zawoi z udziałem 13 badaczy, w ramach projektu "Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski"
Zapraszamy na questy w Czerniowcach!
Zapraszamy do ukraińskich Czerniowców na questy: "Kulinarne rodzynki Czerniowców", "Kalejdoskop czerniowieckich rzeźb" oraz "Czerniowiecki Hogwart"!
Wizyta seniorów w Łącku (18-19.07.2018)
Za nami kolejna wizyta badawcza - tym razem seniorzy z Miechowa i Jordanowa odwiedzili seniorów z Łącka. Pogoda nas nie rozpieszczała... Ale nie daliśmy się!
Wizyta seniorów w Zawoi (12-13.07.2018)
W dniach 12-13.07.2018 seniorzy z Tokarni i z Zabierzowa odwiedzili seniorów z Zawoi. Było wesoło (oj, tak!), ale i twórczo.
Wyniki konkursu dziennikarskiego, fotograficznego i filmowego!
Miło nam poinformować, że jury konkursowe w składzie: Anna Jarzębska, Agnieszka Szuścik, Leszek Rafalski, Łukasz Sochacki, Przemysław Zieliński, Krystyna Kołat postanowiło przyznać następujące nagrody w konkursie na najlepsze prace wolontariuszy młodzieżowych (edycja 2018):
Pracujemy nad powstaniem nowych rad seniorów
W maju i czerwcu pracujemy intensywnie nad powołaniem trzech nowych rad seniorów w gminach: Zawoja, Łącko i Tokarnia, w ramach projektu "Przestrzeń dla seniorów".
Ostatnie warsztaty wolontariuszy projektu "Skarby Górali" za nami
W ostatnie dwa czerwcowe weekendy (9-10.06 i 16-17.06.2018) wolontariusze młodzieżowi z subregionu wschodniego (górale spiscy, pienińscy, nadpopradzcy i biali) zaprezentowali swoje filmy, zdjęcia i teksty na warsztatach z profesjonalistami - Agnieszką Szuścik, filmowcem i Leszkiem Rafalskim, dziennikarzem.
Wolontariusze młodzieżowi pokazali swoje prace na warsztatach (maj 2018)
W maju wolontariusze młodzieżowi z regionu Kliszczaków, Zagórzan, Orawian i Babiogórców zaprezentowali swoje prace fotograficzne, filmowe i literackie na warsztatach podsumowujących w ramach projektu "Odkrywania skarbów dziedzictwa południowej Małopolski"
Wizyta studialna seniorów (25-27.04.2018)
W dniach 25-27 kwietnia br. seniorzy z południa Małopolski (Łącko, Tokarnia, Zawoja, M.Jordanów) poznawali doświadczenia swoich kolegów z północnej części województwa (Miechów i Zabierzów) dotyczące tworzenia i działania gminnych rad seniorów.
Zostań badaczem-wolontariuszem! Zgłoszenia do 18 maja!
Jeśli jesteś studentem lub absolwentem etnologii (bądź kierunków pokrewnych) i lubisz brać udział w badaniach terenowych, to masz niepowtarzalną okazję wziąć udział w badaniach etnograficznych w ramach projektu „Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski” w lipcu lub sierpniu 2018 roku.
Warsztaty questowe w Czerniowcach za nami (10-15.04.2018)
Po 6 dniach intensywnej pracy mamy prawie gotowe 3 questy po ukraińsku i po polsku w wyjątkowym mieście, jakim są Czerniowce. Warsztaty odbyły się w dniach 10-15.04.2018, w ramach projektu "Odkrywanie skarbów dziedzictwa Czerniowców"
Spotkanie zespołu projektu "Skarby Górali" (Zubrzyca G., 6.03.2018)
Spotkanie zespołu projektu "Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski" było twórcze i jednocześnie bardzo wesołe. Ugościł nas wszystkich partner projektu Muzeum - Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej.
Pierwsze polsko-ukraińskie spotkanie w Czerniowcach (23-25.02.2018)
Odbyło się pierwsze polsko-ukraińskie spotkanie w Czerniowcach (Ukraina), w ramach projektu "Odkrywanie skarbów dziedzictwa Czerniowców". Już wkrótce powstaną tu pierwsze questy!
Marka Questy - Wyprawy Odkrywców i licencja Valley Quest
Miło nam poinformować, że marka "Questy - Wyprawy Odkrywców" została oficjalnie zarejestrowana w Urzędzie Patentowym, jest to zatem znak zastrzeżony (już wkrótce przy logo pojawi się "R").
Jednocześnie przypominamy, że program "Questy - Wyprawy Odkrywców" współtworzony przez Fundację Mapa Pasji, posiada licencję na używanie metodyki Valley Quest wydaną przez jej twórcę Stevena Glazera.
Więcej o Questach - Wyprawach Odkrywców na stronie: www.questy.com.pl
Warsztaty filmowe dla młodzieży (27-28.01.2018)
Za nami ostatnie z serii warsztatów przygotowawczych dla wolontariuszy młodzieżowych z sekcji dziennikarskiej i fotograficzno-filmowej.
Kolejne warsztaty wolontariuszy młodzieżowych za nami (13-14.01 i 20-21.01.2018)
W styczniu kontynuujemy warsztaty dla wolontariuszy młodzieżowych: 13-14.01.2018 odbyło się spotkanie sekcji dziennikarskiej z subregionu wschodniego, podczas którego tworzyliśmy reportaże, a 20-21.01.2018 kolejne warsztaty sekcji foto-video z subregionu zachodniego, podczas których nagrywaliśmy i montowaliśmy filmy.
Warsztaty młodzieżowej sekcji fotograficzno-filmowej (24-25.11.2017)
To już drugie warsztaty dla sekcji foto-video - tym razem wzięła w nich udział młodzież z subregionu zachodniego czyli z regionu Górali Kliszczackich, Zagórzańskich, Babiogórskich i Orawskich.
Warsztaty młodzieżowej sekcji fotograficzno-filmowej (28-29.10.2017)
Za nami pierwsze warsztaty młodzieżowej sekcji fotograficzno-filmowej z subregionu wschodniego, które odbyły się w ramach projektu "Odkrywanie skrabów dziedzictwa południowej Małopolski". Zapowiadają się świetne fotografie dziedzictwa góralskiego!
Pierwsze warsztaty młodzieżowej sekcji dziennikarskiej za nami (14-15.10.2017)
W miniony weekend (14-15.10.2017) odbyły się pierwsze warsztaty młodzieżowej sekcji dziennikarskiej z subregionu wschodniego w ramach projektu "Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski". Już wkrótce ruszamy w teren!
Warsztaty nt. lokalnego dziedzictwa małopolskich górali
We wrześniu i na początku października odbyły się kolejne warsztaty na temat dziedzictwa niematerialnego różnych grup małopolskich górali w ramach projektu "Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski".